داروهای رنگارنگ ومافیاهای داروئی

786

زیان داروهاى ضدافسردگى بیشتر از سود آن‌هاست
گروهى از متخصصان کانادایى در یک مطالعه جدید هشدار دادند؛ زیان داروهاى ضدافسردگى ممکن است از سود آن‌ها بیشتر باشد، به همین دلیل مردم باید در مصرف گسترده این داروها بیشتر احتیاط کنند. آنان دریافتند که احتمال مرگ زودرس در افرادى که به‌مدت طولانى از این داروها استفاده کرده‌اند، به مراتب بیشتر از افرادی است که هرگز مصرف کننده داروهاى ضدافسردگى نبوده‌اند.

 

 

 

این مطالعه درواقع نشان مى‌دهد که این داروها برای بدن بیش از اینکه مفید باشند، زیان‌آورند. بیشتر داروهاى افسردگى علائم افسردگى را با افزایش سطح سروتونین در مغز، کاهش می‌دهند. سروتونین در واقع در تنظیم خلق‌وخوى انسان نقش دارد، اما ازسوى دیگر مقدار زیادى از سروتونینى که بدن تولید مى‌کند براى فرآیند هضم، شکل‌گیرى لخته‌هاى خونى در محل زخم‌ها، تولید مثل و رشد، به‌کار مى‌رود.
بی‌خوابی، ناتوانی می‌آورد
روا‌ن‌پزشکان معتقدند مصرف خودسرانه داروهای خواب‌آور بر سیستم اعصاب و رفتار افراد تاثیر منفی می‌گذارد و باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه می‌شود. خواب درست و اصولی می‏تواند آن‌چنان روح و جسم را تقویت کند که به بهترین تصمیمات و ایده‏ها بینجامد و بی‌خوابی می‌تواند آن‌چنان انرژی جسمی و روحی را کاهش دهد که ساعت‌ها خواب هم نتواند انرژی از دست رفته را جبران کند. روان‌شناسان معتقدند که در شبانه‌روز هفت تا هشت‌ساعت خواب مفید لازم است تا نیاز بدن به خواب کاملا برطرف و انرژی بازیابی شود. آنان معتقدند یک‌ساعت کمتر یا بیشتر خوابیدن هیچ آسیبی به انسان نمی‏رساند، اما رعایت نکردن اندازه استاندارد خواب باعث می‏شود انسان احساس سنگینی و سستی کند.
بسیاری از افراد هنگامی که دچار کم‌خوابی یا بی‌خوابی می‌شوند، خوددرمانی می‌کنند و از داروهای آرام‌بخش به مدت طولانی استفاده می‌کنند، در حالی که این کار نه‌تنها مشکل را حل نمی‌کند، بلکه بیماری به قوت خود باقی می‌ماند و علاوه بر آن فرد نیز به‌تدریج به عوارض استفاده از این داروها دچار می‌شود.

چگونه سودآوری شرکت های داروسازی بر پژوهش های پزشکی تأثیر می گذارد؟

□ جان آبرامسون

چکیده:

در حالی که تا سال‌های پایانی دهه هفتاد میلادی، قریب به اتفاق تحقیقات دارویی توسط دولت‌ها انجام می‌گرفت، اما هم اینک این شرایط کاملاً وارونه شده است؛ چرا که ابر شرکت‌های داروسازی که میلیاردها دلار برای ساخت داروهای جدید هزینه می‌نمایند، تلاش می‌کنند که با استفاده از همه روش‌های ممکن نظیر دستکاری در داده‌ها، حذف پاره‌ای از اطلاعات، دستکاری آماری و همچنین پرداخت رشوه، عملکرد بهتری را برای داروی خود، نسبت به داروهای مشابه، تبلیغ نمایند. نویسنده این مقاله با اشاره به تعدادی از این اقدامات غیرمسئولانه که تاکنون منجر به مرگ و آسیب رساندن به ده‌ها هزار بیمار در سراسر دنیا گردیده، خواهان ارائه نقشی مؤثرتر از سوی دولت‌ها در این بخش گردیده است.

اخیراً چندین نشریه علمی معتبر به دلیل انتشار مطالب غیرعلمی و نادرست با بدنامی روبه‌رو گردیدند. آیا این مطالب برای شما تعجب‌آور است؟ پس باید بدانید که آقای رنیاولت که محقق ویژه سنجش پزشکی می‌باشد، در تحقیقات خود به مطالب جالب توجهی در این زمینه دست یافته است.

اول اینکه، ژورنال پزشکی «نیوانگلند»(NWJM)، نگرانی خود را در مورد صحت اطلاعات انتشار یافته در گزارش سال 2000 میلادی خود که با مشارکت مالی شرکت «مرک» انجام پذیرفته بود، اعلام نموده است. آن گزارش در مورد سلامت داروی «ویوایکس ایکس» تهیه شده بود که هم اینک این دارو از همه بازارها جمع‌آوری گردیده است. همچنین انتشار مطلب دیگری در مورد سلول‌های بنیادین به دست آمده از یک رحم انسانی شبیه‌سازی شده نیز باعث برکناری نویسنده از جایگاه دانشگاهی‌اش گردید.

اخیراً نیز خبری در رسانه‌ها منتشر گردید که نشان می‌داد، استفاده از داروی ضدحملات قلبی «ناتریکور»، در یک پژوهش صورت گرفته با حمایت شرکت «جانسون‌اند جانسون»، به مرگ دو نفر انجامیده است. هرچند در گذشته، ایمنی و کیفیت این دارو از سوی نشریه «امرجنسی مدیسن» تأیید گردیده بود.

اما چرا ما باید از این اتفاقات بهت‌زده شویم؟ چرا که در 25 سال اخیر، پژوهش‌های کلینیکی به صورت گسترده‌ای در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است. سه چهارم مطالب کلینیکی منتشر شده در سه نشریه معتبر پزشکی دنیا (ژورنال پزشکی نیوانگلند، ژورنال جامعه پزشکان آمریکا و نشریه لانست) هم اینک با سرمایه‌گذاری تجاری ابر شرکت‌ها انجام می‌گیرند. بدین ترتیب،‌ دانش پزشکی ما نه در جهت بهبود سلامت ما که در راستای سودآوری بیشتر ابر شرکت‌های داروسازی رشد می‌نماید؛ همان‌طور که گیاهان نیز به سوی نور خورشید، رشد می‌کنند.

البته اوضاع همواره بدین گونه نبوده است. پیش از سال 1980 میلادی، اکثر پژوهش‌ها و مطالعات پزشکی با استفاده از منابع دولتی صورت می‌پذیرفت و اکثر پژوهشگران دانشگاهی، حمایت صنعت از تحقیقاتشان را کاملاً رد می‌کردند. اما امروزه، اکثریت گسترده‌ای از این تحقیقات با حمایت مالی ابر شرکت‌ها صورت می‌گیرد. هرچند به دلیل سودآوری بالای این بخش، ما شاهد دستکاری‌های زیادی در یافته‌های این تحقیقات بوده‌ایم.

امروزه این مطلب کاملاً پذیرفته شده که اکثر نشریات معتبر نیز به پول‌های اهدایی شرکت‌های داروسازی وابسته هستند. البته این شرکت‌ها تنها به خرید صفحات این نشریات جهت چاپ تبلیغاتشان بسنده نمی‌کنند. براساس گفته آقای ریچارد‌هارتون، سردبیر نشریه «لانست»، آنها برای انتشار مجدد مقالات همسو با منافع داروهایشان و برای ارائه از سوی بازاریابان خود به پزشکان، تا 75/1 میلیون دلار می‌پردازند.

البته بسیاری از مقالات این ژورنال‌ها به دلیل همسویی با تولیدات حامیان مالی‌ آنها با تحریف و تغییر روبه‌رو بوده است. یک گزارش انتشار یافته در سال 2003 میلادی در ژورنال «جامعه پزشکان آمریکا» نشان می‌داد که تحقیقات کلینیکی مورد حمایت ابر شرکت‌های داروسازی، با احتمال سه برابر، در مقایسه با تحقیقات کلینیکی فاقد این حمایت‌ها، به نتیجه‌ای همسو با توصیه این داروها منجر می‌گردند. (البته خود این تحقیق از سوی مراکز تحقیقاتی دانمارک، مورد حمایت قرار گرفته بود.) این نتایج نگران‌کننده، حاکی از آن هستند که بر خلاف آنچه دکترها معتقدند، دانش پزشکی دلیل محور است، بیش از هر چیز، دانشی جهت‌دار و نه دانشی بی‌طرف است.

امروزه نیاز به حفاظت از انسجام دانش پزشکی، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌گردد؛ اما سیستم کنونی حاکم مطمئناً جوابگو نخواهد بود. این ژورنال‌ها و اساتید بررسی کننده مقالاتشان، باید در چارچوبی نامریی که از سوی ابر شرکت‌های داروسازی تعیین می‌گردد، به تحقیق و بررسی و اعلام‌نظر بپردازند. هم‌اینک، سردبیران و بررسی‌کنندگان این مقالات، فاقد دسترسی نامحدود به داده‌های جمع‌آوری شده صورت گرفته با حمایت‌های مالی ابر شرکت‌های داروسازی هستند. این مطلب نیز کاملاً قابل توجه است که بسیاری از پژوهشگران مورد حمایت مالی ابر شرکت‌های داروسازی هم نمی‌توانند به همه داده‌های جمع‌آوری شده توسط این ابر شرکت‌ها دسترسی داشته باشند.

شاید موفقیت‌های به اصطلاح علمی داروی ویوایکس ایکس در سال‌های اولیه عرضه آن به قیمتی 10 برابر داروها ی مشابه پیشین را باید بهترین مثال این روابط پنهانی دانست؛ چرا که پژوهش‌های بعدی نشان داد که این دارو بسیار خطرناک بوده و می‌تواند به بروز حملات قلبی در بیماران فاقد هرگونه سابقه این بیماری منجر گردد.

اما چرا پزشکان آمریکایی 7 میلیارد دلار از پول بیماران آمریکایی را صرف تجویز این داروی مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نمودند؟ و آیا این سازمان از این وضعیت بی‌اطلاع بوده است؟

شاید پاسخ این سؤال را باید در مقاله‌ای یافت که در ژورنال «نیوانگلند» انتشار یافته بود و در آن هیچ اشاره‌ای به امکان بروز چنین نتایجی نشده بود. اما در حقیقت باید دانست که آنان با جمع‌آوری جهت‌دار داده‌های مربوط به بیماران دارای حملات قلبی، به مدیران شرکت داروسازی «مرک»‌ اجازه عرضه انبوه این دارو را داده بودند.

اینک سردبیران این نشریه، مدیران شرکت مرک را به مخفی کردن داده‌های موردنظر متهم می‌کنند: مرک، شرم بر تو باد. اما باید مدیران این نشریه علمی هم احساس شرم کنند، چرا که آنان بر مقاله‌ای مهر تأیید زده بودند که داروی ویوایکس ایکس را بسیار بهتر از داروی مشابه پیشین یعنی «ناپروکسین» معرفی کرده بود؛ هرچند کاملاً با آن در تضاد بود.

البته این ژورنال در سال 2001 میلادی نیز خوانندگان خود را به بی راهه سوق داده بود؛ چرا که آنان 7 ماه پس از اعلام نگرانی سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد یک داروی تجاری و اقدام مشابه شرکت سازنده در انتشار این نگرانی‌ها بر روی وب‌سایتش، در مقاله‌ای به تمجید از آثار درمانی آن پرداخته بودند! اما نکته اسفبارتر این بود که نشریه اعلام کرد، مقالات منتشر شده از سوی نویسندگان، لزوماً با نظرات ما همخوانی ندارد. (البته هر دو نویسنده این مقاله دارای روابط مالی با شرکت مرک بودند.)

مطمئناً این اتفاقات را نمی‌توان در چارچوب مباحث آکادمیک دانست. براساس مقاله‌ای درنشریه لانست که از داده‌های شرکت مرک نیز در تهیه آن استفاده شده بود، استفاده از داروی ویوایکس ایکس به بروز حملات جدی قلبی در 000/88 تا 000/144 نفر انجامیده است.

البته اتفاقات روی داده در مورد سلول‌های بنیادین، نشانگر این حقیقت است که این مشکل تنها به دلیل اشتباهات فردی و یا موقعیتی روی نمی‌دهد؛ چرا که معتبرترین مجلات پزشکی هم نمی‌توانند به صورتی کامل کیفیت عملکرد پزشکان همکار خود را تضمین نمایند.

متأسفانه دلایل موجود نشان می‌دهد که زمان آن فرا رسیده که این نشریات سیاست‌های خود را از مبنای اعتماد به تراست‌های دارویی تغییر دهند. آنان باید استانداردهای جدیدی را تدوین کنند که بر مبنای ارزیابی‌های مستقل و دقت و جامعیت گزارش‌های پژوهشی ارائه شده، عمل کنند. این ارزیابان علمی باید در حوزه‌های آماری و پزشکی متخصص بوده و از هرگونه منافع مشترک در این بخش، مبرا باشند و در نهایت اینکه، دسترسی آزادانه‌ای به داده‌های ارائه شده داشته باشند.

البته این ژورنال‌ها به درستی معتقدند که آنها توانایی مالی انجام چنین پژوهش‌هایی را ندارند. اما فقدان بینش صحیح نسبت به واقعیات هم هزینه‌های زیادی را بر جای خواهد گذاشت. مردم آمریکا همه ساله میلیاردها دلار صرف خرید داروهای نامطمئن و غیرایمن می‌نمایند و عملاً پول خود را هدر می‌دهند. تا زمانی که ما راهی را جهت سرمایه‌گذاری در بخش کنترل کیفیت پژوهش‌های منتشر شده نیابیم، هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی ما همچنان انباشته می‌شود و سلامت ما بیش از گذشته با آسیب روبه‌رو خواهد شد.

منبع: www.LATimes.com

/ 0 نظر / 67 بازدید